Ayrım Yapmadan Aşınızı Olun!

aziz sancar
Nobel ödüllü Aziz Sancar'dan 'Ayrım yapmadan aşınızı olun' çağrısı

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Omicron varyantıyla ilgili, "Ağır olmayabilir ama bir sebebi de bu varyanta yakalananların çoğu aşılı. Aşılı olunca da tabii ağır seyretmiyor. Ben aşılı olduğum için pek korkmuyorum artık" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Ankara'daki Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'nün açılış törenine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Sancar, COVID-19 aşıları ve Omicron varyantına ilişkin sorularını yanıtladı.

Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil Omicron varyantının hafif belirtilerle geçirilmesinin bir nedeninin aşılanma olduğunu ifade ederek, "Omicron ağır olmayabilir ama bir sebebi de Omicron'a yakalananların çoğu aşılı. Aşılı olunca da tabii ağır seyretmiyor. Ben aşılı olduğum için pek korkmuyorum artık." diye konuştu.

COVID-19'a yakalanmadığını belirten Sancar, hangi aşıyı yaptırdığının sorulması üzerine, ABD'de mRNA tabanlı Moderna aşısını olduğunu söyledi.

"Aşı çeşitleri arasında ayrım yapılmamalı"

Türkiye'de aşı konusunda vatandaşlara tercih hakkı sunulmasına ve bazı aşılara karşı yapılan eleştirilere yönelik görüşünün sorulması üzerine Sancar, aşı çeşitleri arasında ayrımın yanlış olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Bugün senin sıran geldi dediler, ben de gittim, aşı için sıraya girdim. ABD bir hemşire 'Sen şu odaya gir' dedi. Ben de girdim. 3 tane aşırı veriliyordu, BioNTech, Moderna ve Johnson&Johnson. Bana aşı yapıldı ve ben hangi aşının yapıldığını bilmiyordum. Ama Türkiye'de e-mail, telefon geliyor, 'Şu aşıyı oldum, benim antikorlarım şu kadar' Bırak aşı olmuşsun artık."

                                                                             kaynak: trt haber 

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski